Jump to content
GGEZ - Devoted to excellence
Guest Guest guest user
Existing user? Sign In  

Sign In



Sign Up
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...
Sign in to follow this  
Mirel1337

Gadgets: Când vom cumpăra plăci video la preț normal în România?

Recommended Posts

nvidia-ces-2022-rtx-3050-d-large-3840-78

Corsair este unul dintre cei mai mari jucători din piața sistemelor custom, iar ultimul raport al companiei americane aduce vești bune pentru cei care doresc să-și construiască un PC de gaming în viitorul apropiat. Pe măsură ce prețurile revin la normal atunci când vorbim despre plăci video, CEO-ul companiei crede că nu mai avem mult de așteptat până când vom avea prețuri mai mici decât cele recomandate de producători.

Andy Paul, CEO-ul Corsair, a dezvăluit rezultatele financiare ale companiei din primul trimestru al anului 2022. Acestea arată cum numărul clienților care vor un PC de gaming a crescut. Asta merge mână în mână cu reducerile, sau mai de grabă cu stabilizarea prețurilor din segmentul de plăci video. Se pare că cererea de acum este mai mare decât cea din perioada pre-pandemie.

Ne așteptăm ca prețurile plăcilor video să ajungă în curând la MSRP, ba chiar și mai jos cu ajutorul reducerilor. Pe măsură ce plăcile video și procesoarele apar în stocuri la prețuri normale, ne așteptăm la o creștere semnificativă a numărului de PC-uri construite de clienți în a două jumătate a anului 2022 și 2023. De asemenea, vedem un trend pozitiv și în segmentul de periferice.

Presupunerile lui Andy Paul pot fi luate de bune, întrucât statistici realizate de alte companii și o privire la modul în care evoluează piața ne indică cam același scenariu. După o perioadă de criză, piața își revine încetul cu încetul. Vedem cum în Europa se normalizează prețurile și plăci video precum AMD Radeon RX 6900 XT devin din ce în ce mai accesibile și-și fac apariția în stocurile magazinelor. Nici NVIDIA nu este prea departe, iar RTX 3080 a devenit un produs destul de accesibil.

De ce e atât de greu să cumperi plăci video în România?

Ca un contrast extrem de trist, piața de plăci video din România rămâne parcă neafectată de reducerile din Europa și Statele Unite. Unde clienții din aceste regiuni se bucură de prețuri normale, noi rămânem cu o mână în cap și una-n buzunar, uitându-ne cum o placă precum NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti se vinde cu minim 3.100 de lei. Asta în condițiile în care prețul recomandat de producător este de 2.100 de lei. Despre ce vorbim?!

Preturi-placi-video-in-Romania-RTX-3060- 

Ori situația cu RTX 3080, o placă care n-ar fi trebuit să coste mai mult de 4.500 de lei și totuși, iat-o în toată splendoarea ei la prețuri care pleacă de la 6.000 de lei. Și nu pot decât să mă întreb: cine este de vină? Și la fel de repede îmi vine să arăt cu degetul spre magazine și/sau distribuitori. Producătorii se bat cu dânsa pe piept că au scăzut prețurile și îi cred pe cuvânt. Momentan nu-și permit să vândă minciuni unor oameni care pot influența valoarea la bursă. Asta am văzut-o recent, atunci când NVIDIA s-a trezit cu o amendă de 5.5 milioane de dolari în parbriz.

O distribuție decentă de RTX 3080 costă 960 de euro în Germania, adică 4.750 de lei.

Preturi-placi-video-in-Romania-RTX-3080-

Dar orice aș face sau aș spune eu, prețurile rămân mari. În această situație ce putem face și când vom apuca să cumpărăm plăci video la prețuri normale? Părerea mea este că situația stă în mâinile celor responsabili cu importarea acestor produse. Acolo există puterea de negociere cu producătorii și tot în mâinile lor stă și soarta disponibilității. Iar asta din urmă pare că s-a cam rezolvat, întrucât poți cumpăra orice placă video vrei, atâta timp cât ești pregătit să plătești diferența comparativ cu prețul recomandat de producător.

În același timp nu cred că mai durează mult până se liniștesc apele. Este tipic românesc să fim în urma occidentului, așa că sper în continuare să pot reveni peste vreo luna de-acum înainte și să vă zic: „Aveți dezlegare la plăci video! Cumpărați fraților, că-s la preț normal!” Dar am căzut din pat și m-am trezit, era dimineață, în București ploua și mi-am târât agale picioarele până la birou.

Sursa: click

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.